Rok 2020 jsem si představovala úplně jinak. Spíše tak, jak to vidíme ve sci-fi filmech. Jak je možné, že v roce 2020 jsme stále závislí a doslova zaplaveni výrobky z ropy? Proč stále máme auta – plechovky poháněné benzínem, továrny znečišťující prostředí, jaderné zbraně a napětí na Blízkém východě? Stále se rozdělujeme na státy a národnosti a používáme peníze!? Přijde mi to k roku 2020 jaksi nepatřičné.
Proto, aby došlo ke změně, musí začít každý u sebe, to víme. A jakmile se naplní kritické množství stejně smýšlející ch lidí, dojde k velké změně, celosvětové. Začneme si vážit a pečovat o planetu, která nás nesobecky a mateřsky hostí, dává nám vše, co k životu potřebujeme, a umožňuje nám se pozemsky vyvíjet. Uvědomíme si, že jsme občany planety, a ne jednoho státu, a začneme spolupracovat nejen mezi sebou, ale i s obyvateli Vesmíru a staneme se hodnotnou součástí Vesmírné rodiny.
Když jsme před Vánoci v rámci domácího úklidu vynášeli tři koše s plastovým odpadem, řekla jsem si: „Tak dost!“ A začala jsem brouzdat na internetu po stránkách o zero waste. Už dlouho jsem chtěla ušít pytlíky na ovoce a zeleninu a pečivo a na svačinky do školy a vymýtit tak PE sáčky z naší domácnosti. Teď konečně došlo i na realizaci tohoto záměru.
Dlouho také používám jednoduché čistící prostředky ve stylu ocet, soda, citrón, teď jsem přidala ještě šumivé bomby do záchodu a domácí prostředek na nádobí. Mám spoustu dalších plánů, jak snížit množství odpadů naší domácnosti a používat co nejméně přírodě i nám škodlivých věcí. Jsou to zdánlivě malé kroky, ale……. Podobné „způsoby“ zavádíme i u nás ve škole a děti jsou nadšené, přijde jim to jako samozřejmost, že je třeba něco pro přírodu udělat.
Není to vždycky jednoduché, někdy jde opravdu o velké změny – hlavně, když je třeba změnit i staré zautomatizované zvyky a hledat cesty, jak to udělat jinak a lépe a být v souladu s energií roku 2020, tak, jak ji vnímám. A to je ono, aspoň tak vím, že se opravdu něco hýbe, a když se to hýbe, tak se to taky šíří dál. Je to krásné být součástí velké změny a pozorovat ten přerod. A tak nám všem přeji, ať si to užíváme a lehce plujeme spolu s proudem změn. Protože rok 2020 je rokem přelomovým.
Autor: Ing. Markéta Fischerová
Staňte se partnery magazínu Kulatý svět, přidejte se k autorům. Kontaktujte naši redakci.
Buďte první, kdo přidá komentář