Stačí, aby pacient do mikrofonu vyslovil prodlouženou samohlásku, nebo chvíli mluvil o svých koníčcích, a systém automaticky rozpozná, jestli se u něj vyskytují některé příznaky nemoci.
Laboratoř analýzy onemocnění mozku (BDALab), která vznikla v rámci Centra SIX VUT v Brně, se již devět let zabývá výzkumem neinvazivní analýzy neurologických onemocnění, jako je především Parkinsonova nemoc, zvláště pak jejich automatizovanou diagnózou a odhadem progrese. Dnes vědci dodávají z laboratoře BDALab své systémy do nemocnic a výzkumných týmů ve Španělsku, Izraeli, Francii a samozřejmě v České republice.
V současnosti je pozornost věnována v rámci projektu ADWICE (Advanced Wireless Technologies for Clever Engineering), zaměřeného mj. na nové aplikace bezdrátové komunikace např. v oblasti biomedicínského inženýrství, především transferu vyvinutých technologií do oblasti telemedicíny a elektronického zdravotnictví (eHealth). „Již za několik let by tak laboratoř BDALab mohla dodávat speciální bezdrátové senzory na tělo, nebo aplikace do smart zařízení, pomocí nichž by bylo možné zdraví pacientů sledovat vzdáleně a v pohodlí jejich domovů,“ upřesňuje Jiří Mekyska, vedoucí laboratoře. Cílem práce vědců z Centra SIX není však nahrazení práce neurologů nebo klinických psychologů. Snahou je poskytnout rychlé, levné, neinvazivní, a hlavně objektivní metody, které by umožnily efektivní léčbu a maximálně prodloužily život pacientů.
Nejvýznamnější úspěchy dosud brněnský tým zaznamenal při vývoji metod pro diagnostiku i léčbu Parkinsonovy nemoci. U většiny pacientů s touto nemocí je totiž možné pozorovat poruchu řeči. Nemocní mluví potichu, monotónně, mají narušenou artikulaci i plynulost řeči, k horšímu se mění i kvalita hlasu. „Úzce spolupracujeme i se skupinou Aplikované neurovědy CEITEC prof. Ireny Rektorové z Fakultní nemocnice u svaté Anny. Výsledkem je vytvoření počítačového systému, který právě na základě řeči dokáže automaticky diagnostikovat Parkinsonovu nemoc, a to s více jak devadesátiprocentní úspěšností. Stejný systém lze využít i k odhadu míry postižení či zhoršení kognitivních funkcí stejně jako ke sledování progrese nemoci nebo naopak k účinnosti léčby,“ přiblížil Zdeněk Smékal, spoluzakladatel BDALabu. Stačí, aby pacient do mikrofonu vyslovil prodlouženou samohlásku, nebo chvíli mluvil o svých koníčcích, a systém automaticky rozpozná, jestli se u řečníka vyskytují některé příznaky Parkinsonovy nemoci, popř. v jakém stádiu onemocnění se pacient nachází. „To samozřejmě neurologům šetří drahocenný čas i peníze. Především možnost odhadu stádia tohoto onemocnění je v dnešní době velmi důležitá, protože i když není nemoc vyléčitelná, mají lékaři již různé možnosti, jak utlumit příznaky a zpomalit její průběh. Aby byla ale léčba efektivní, musí být známo, v jakém stádiu se pacient nachází,“ dodal Jiří Mekyska.
Kromě řeči se tým BDALab zaměřuje i na analýzu kresby nebo psaného písma jako další možnosti diagnostiky Parkinsonovy nemoci. Jedná se o poměrně jednoduchou metodu, kdy pacient pomocí speciální inkoustového pera na papír napíše větu, nebo nakresli spirálu a systém opět kvantifikuje různé klinické příznaky a odhadne progresi onemocnění.
Nadějí do budoucna by se pro některé z nemocných s Parkinsonovou nemocí mohla stát i elektrofyziologická léčba pomocí repetitivní transkraniální magnetické stimulace. „Speciální cívka se přikládá nad určitou část mozku a silným magnetickým polem se zde indukuje elektrický potenciál. Výhodou je, že se jedná o neinvazivní léčbu, která by mohla sloužit jako doplněk dnes užívaných léků, jako je dopamin, který po čase přestává mít vliv právě na řeč,“ popsal Jiří Mekyska.
Existuje ještě celá řada projektů, kterými se členové BDALabu zabývají, od analýzy pacientů s Alzheimerovou chorobou až po systém diagnostiky poruchy polykání, tzv. dysfágie, která v neléčených případech může způsobit až smrt.
Aktivity BDALabu spadají do aplikovaného, popř. základního výzkumu, veškeré metody se však testují na pacientech, v reálných podmínkách nemocnic, a pracuje se na jejich širším nasazení a implementaci do zaběhlých diagnostických postupů.
Autor: tisková zpráva Vysokého učení technického v Brně
Zdroj: www.scienceworld.cz
Staňte se partnery magazínu Kulatý svět, přidejte se k autorům. Kontaktujte naši redakci.
Buďte první, kdo přidá komentář